Sosyal ağlar :

PRATİK BİLGİLER

» Amortisman Sınırı
» Vergiden Müstesna Yemek Bedeli
» Emlak Vergisi Oranları
» Fatura Düzenleme Sınırı
» Değer Artış Kazançları İstisna Tutarları
» Kıdem Tazminatı Tavanı
» Usulsüzlük Cezalarına Ait Cetvel
» Yıllık Ücretli İzinler

MUHASEBE STANDARTLARI

Ülke içinde kullanılan muhasebe standartlarını uluslararası standartlarla bütünleştirebilmek için 1995 yılından bu yana 43 uluslararası muhasebe standardı Türkiye’ye ...

T.C. RESMİ GAZETE

   DUYURULAR

Ne Sayayım Gib'ime?

 NE SAYAYIM GİB’İME ?

GİB’in internet vergi dairesinde aşağıdaki duyuru konulmuştur.

“01.10.2017 tarihinde uygulamaya konulacak olan (Eylül 2017 vergilendirme dönemi icin) KDV 1 beyannamesi yeni versiyonuna teslim edilen mal ve hizmetler için düzenlenen belge sayılarının (aşağıda yer alan belge türleri için) beyan edilebilmesi için yeni bir tablo eklenmiştir. Mükelleflerimizin hazırlıklarını buna göre yapmaları önemle rica olunur. 

FATURA, e-FATURA, e-Arşiv FATURASI, e-BİLET, PERAKENDE SATIS FISI, SERBEST MESLEK MAKBUZU, IRSALIYELI FATURA, ÖZEL FATURA, DIPKOÇANLI YOLCU TASIMA BILETI, KIYMETLI MADEN SATIM BELGESI, DÖVIZ VE KIYMETLI MADEN SATIM BELGESI, NOTER MAKBUZU, DÖNER SERMAYE ALINDI BELGESİ, DİPKOÇANLI OLMAYAN YOLCU TAŞIMA BİLETLERİ, TAHSİLAT ALINDI BELGESİ (KAMU KURUMLARI/BELEDİYELER) “

 

Türkçesi : Her Kdv beyannamenizde, girdiğiniz fatura yukarıdaki belgelerden kaç adet girdiğinizi sayın ve yazın denilmektedir. Her faturadan, her e-arşiv, her satış fişinden vs. kaçar tane olduğunu yazacağız.

 

KDV beyannamesinde faturaları girerken, yanınıza sayaç koyacaksınız. Tabi ondan zahmetli olanı, sağ veya sol parmağınızdan birisini, dilinizle bol bol yalayacaksınız.

 

Son zamanlarda devlet adamlarındaki yılgınlığı, nemelazımcılığı, işi başkasına yıkma sevdasını meslektaşlarımız olarak görüyor ve üzülüyoruz.

 

Türkiye’nin en dinamik, güncel, sağlıklı veri girişinin devlete bildiren en büyük sivil toplumsal örgütü Mali Müşavirlerdir. 2. Sırada ise MBT’dir. J

 

Noterlerin yapması gereken işi oldu bitti ile bize kabul ettirdiler. Tüik, Sanayi bakanlığı vs hangi kurum olursa olsun, bu tür verilerin girişlerini Mali Müşavirlerden istemektedir. Ha, aslında bu bilgiler bakkal Ziya, Kaynakçı Rıza’dan istenmektedir. Haliyle de bu yükü ister istemez Mali Müşavir meslektaşlar almak zorunda kalmaktadır.

 

Ve bu bilgileri isterken dahi bir incelik, nezaket ve zerafet yoktur.

 

Örneğin:

 

KDV beyannamesinin son günü 24’ü. Tüik vs diğer kurumlarda 24.’ünde ister.

 

Örneğin:

 

Gelir vergisi beyannamesinin Mart 31’e kadar verilmesi gerekir. Bir kurum mutlaka aynı güne denk gelen kendi veri bilgilerini ister.

 

Devletin bir kurumu ya da şubesi gibi çalışıyoruz. Bırakın iş gücünü, kendi işimizden, verilmeyen, atlanan beyannamelerden dolayı riskimiz çok fazla. Avukatların barolarının aktif olarak, kendi meslektaşlarının haklarını savunduğunu görünce; Türmob’un internet adresinden karşıyız, kınıyoruz vs gibi içi boş duyuruların hiçbir işe yaramadığını, üzerimize aldığımız iş yükünden biliyoruz. Ve bu durmayacak.

 

İstisnalar mutlaka olacaktır ama devletin kurumlarına alınan personellerin, liyakat, beceri, bilgi, sistemi ile değil de, torpil, kayırmacılık, yandaşlık üzerine kurulduğu zamanlarda; kurumlar arasındaki bilgi akışı ve sağlıklı veri paylaşımı da azalacaktır. Bu durumda başvurulacak ilk kaynak, bu bilgileri derleyen, işleyen Muhasebe mesleği icra eden meslek mensuplarımız olacaktır.

 

Daha düne kadar elektrik, su tesisat numarasını bile Meslektaşlarımız olarak biz girmekteydik. Oysa bu bilgileri o hizmeti veren, Ayedaş, İski vs hizmeti verenden de alabilirlerdi.

 

Bir gün, Nasrettin Hoca’nın evine icra memurları gelmiş. Ne var, neyi yoksa alıp, maliyeye götürmüşler. Hocada sessizce peşinden takip etmiş. Memurlar içeriye girmiş, tam kapıyı kapatacaklar, hoca da içeriye dalmış. Memurların getirdiği masasına bir güzel oturup, kurulmuş.

 

Memurlar şaşırmış.

-        -Hayırdır Hoca, sen niye bizi takip ettin?

Hoca;

-        -O kadar ticaret yaptık. Vergi ödedim. Ahaliye hesap kitap da yardımcı olduk. Masamı da getirdiniz. Maaşı kimden alacağız? Onu söyleyin yeter.

 

Sahi, şu bizim tahsilat işi ne oldu?

 

Not: Bundan sonra, Ofis makinalarını yeniden güncellememiz lazım.

1- Parmak ıslatma süngeri

2- Finansal Hesap Makinası ( Gayrimenkul değerleme, Konut değerleme de tarafımızdan yapılması muhtemeldir. )

3- İngilizce Tercüme El Kitabı ( İthalat ve İhracat satışlarının kontrolü )

4- Gümrük Müşavirliği El Kitabı

5- Kod’a giren mükellefi takip rehberi

6- Naylon Fatura düzenleyen mükellefi anlama rehberi, 

            

            

        Serbest Muhasebeci Mali Müşavir

                   DURAN ÇAM